طراحی سایت dynamic یا پویا چیست؟
طراحی سایت dynamic یا پویا چیست؟
10/02/1396
راه های انتخاب یک هاستینگ خوب چیست؟
راه های انتخاب یک هاستینگ خوب چیست؟
12/02/1396
نمایش همه

انواع صفحات Dynamic:

طراحی سایت dynamic یا پویا چیست؟

ما در مطلب طراحی سایت Dynamic یا پویا به تعریف کلی از وب سایت های داینامیک و مزایا و معایب آن پرداختیم. در این مطلب قصد داریم تا طراحی سایت انواع صفحات داینامیک را برایتان شرح دهیم.

به صور کلی طراحی سایت صفحات داینامیک به دو دسته تقسیم می شوند:

استفاده از اسکریپت سمت کلاینت و تولید محتوا:

از اسکریپت سمت کلاینت در زمان بروز رسانی یا تغییر تنظیمات پنل کاربری از طریق یکی از صفحات و با استفاده از ماوس یا صفحه کلید صورت می گیرد.

در طراحی سایت برای تغییر صفحات داینامیک از قسمتی به نام پنل کاربری استفاده می کنیم. از زبان های اسکریپت نویسی سمت کلاینت می توان به جاوا اسکریپت برای HTML Dynamic یا DHTML و زبان اکشن اسکریپت برای تکنولوژی فلش استفاده کرد. از این اسکریپت ها می توان برای بهتر و زیبا تر کردن صفحات استفاده کرد و به صفحات افکت های صوتی یا انیمیشن و… اضافه کرد. شما می توانید با درخواست اطلاعات از سمت سرور با تکنولوژی DHTML به تکنولوژی اسکریپت از راه دور نیز دسترسی داشنه باشید تا به راحتی اطلاعات را از سرور دریافت کنید که این کار معمولا با استفاده از frame های مخفی XMLHttprequest یا Web service اننجام می شود.

استفاده از اسکریپت های سمت سرور و تولید محتوا:

شما می توانید برای تغییر محتوای صفحات مختلف سایت و یا برای تغییر بارگذاری صفحات سایت از برنامه هایی که روی سرور اجرا می شوند یا همان اسکریپت سمت سرور استفاده کنید. شما می توانید از کد های HTML، پارامتر آدرس URL، نوع مرورگر استفاده شده، زمان غیر فعال بود یک دیتا بیس یا یک وضعیت برای تولید محتوای سرور استفاده کنید.

از زبان های برنامه نویسی که برای طراحی سایت این نوع صفحات استفاده می شود می توان به PHP، Perl، ColdFusion، ASP و… اشاره کرد. برای تولید صفحات داینامیک می توانید از پوسته ورودی مشترکی که در زبان های برنامه نویسی تحت وب از آن استفاده می شود به نام CGI استفاده کنید.

یکی از مزیت های صفحات داینامیک سمت سرور این است که می توانند از تکنولوژی سمت کلاینت برای تولید محتوا نیز استفاده کنند.